نقش های تیمی بلبین چگونه می توانند عملکرد را در محل کار بهبود ببخشند؟

رهبران و مدیران کسب و کارها می‌توانند با به کارگیری هر یک از نقش‌های تیمی این مدل و همچنین فرا گرفتن نحوه تعامل آن‌ها با یکدیگر به تیم سازی و تشکیل تیم‌هایی انعطاف پذیرتر و موفق‌تر اقدام کنند. ارزیابی تیمی به مدیران سازمان کمک می‌کند با شناخت نقش تیمی ترجیحی هر ی از اعضای تیم خود، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری دقیق‌تری برای تیم‌ها داشته باشند.

محقق و مشاوری به نام مردیت بلبین در کتاب تیم‌های مدیریت خود در سال 1981 گفت که چرا برخی از شرکت‌ها با تست بلبین در کسب و کار موفق می‌شوند یا شکست می‌خورند و او همچنین تعدادی از نقش‌های مشترکی را که می‌توان در محل کار تیم‌ها مشاهده کرد را مورد بررسی قرار داد.

اگر می‌خواهید عملکرد بهتری در تیم خود با استفاده از نقش‌ها و تست بلبین ایجاد کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

9 نقش تیمی بلبین کدامند؟

بلبین شامل 9 نقش است که افراد تیم ممکن است در حین کار با یکدیگر از آن‌ها استفاده کنند. این نقش‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

 1. نقش‌های اکشن محور
 2. نقش‌های مردم محور
 3. نقش‌های فکر محور

در ادامه به اختصار هر یک از دسته‌ها را برای شما شرح می‌دهیم و از خصوصیات آن‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

نقش های اکشن محور

 • شکل دهنده: این نقش معمولا برای افراد برون گرای تیم مناسب است و آن‌ها می‌توانند در به چالش کشیدن سایر اعضای تیم برای پیشرفت بیشتر مفید باشند. افراد این گروه بسیار تمایل دارند تا وضعیت کنونی را مورد بررسی قرار دهند و تلاش کنند تا بهترین راه حل‌ها را برای مشکلات پیدا کنند و از همین طریق فرصت را برای تغییر دادن اوضاع از دست نمی‌دهند.
  نقاط قوت این افراد حل مسائل و مشکلات و ایجاد حس جاه طلبی است و نقاط ضعف آن‌ها نیز احتمال ایجاد اصطکاک در تیم است.
 • اجرا کننده: در این آزمون شخصیت شناسی، افرادی که در این گروه جای می‌گیرند نقش مجری را برعهده دارند. این افراد بسیار تمایل دارند تا کاری که به آن‌ها سپرده شده است را به طور متداوم انجام دهند. آن‌ها زمانی که وظیفه‌ی خود را به نحو احسنت انجام می‌دهند و کار خود را به اتمام می‌رسانند بسیار احساس رضایتمندی دارند.
  نقاط قوت این افراد تکمیل کردن کار و ایجاد حس فداکاری در تیم است و نقاط ضعف آن‌ها نیزمقاومت کردن در برابر ایجاد تغییر است.
 • تکمیل کننده‌ها: این افراد توسط شخصیت شناسی در اصل به عنوان تکمیل کننده‌ها و کمال گراهای تیم شناخته می‌شوند و ضمانت می‌کنند که هر کاری به نحو احسنت و بسیار حرفه‌ای انجام شود. افراد تیم با این ویژگی در برابر خطاها و مشکلات بسیار سخت‌گیر و جدی هستند.
  نقاط قوت این افراد در تیم رعایت ضرب الاجل‌ها و همچنین تضمین کیفیت کار است و نقاط ضعف آن‌ها نیز نگرانی بیش از حد از فرایند فعالیت تیمی است.

نقش های مردم محور

 • هماهنگ کننده: نقش هماهنگ کننده درست مانند رهبران سنتی است. هماهنگ کنندگان تیم با درکی قوی از اهداف کلی تیم و همچنین داشتن استعداد در واگذار کردن وظایف به افراد تیم آن‌ها را با روشی کنترل شده و بسیار حرفه‌ای به سمت تحقق هدف هدایت می‌کنند.
  نقاط قوت افراد هماهنگ کننده مدیریت پروژه و تقسیم کار مفید بین اعضا بوده و نقاط ضعف آن‌ها نیز در تست بلبین، اجتناب کردن از مسئولیت است.
 • کارگر تیم: کارگر تیم به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند و برای همکاری و ایجاد اتحاد در تیم تلاش می‌کند. کارگران تیم اغلب چهره‌های محبوب و پرطرفدار تیم هستند که توسط تست شخصیت شناسی رایگان مشخص می‌شوند.
  نقاط قوت این افراد درک بالا و میانجیگری بین اعضای تیم بوده و نقاط ضعف آن‌ها عدم تصمیم گیری است.
 • محقق منابع: این نقش برای افرادی از تیم مناسب است که به راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط و تماس برقرار کنند و همینطور آن چیزی را که می‌خواهند از دیگران دریافت کنند. محققان منابع تیم اکثرا برون گرا هستند و می‌توانند مذاکره کنندگانی ماهر برای رسیدن به نتایجی عالی در تیم باشند، این توانایی در افراد به وسیله آزمون شخصیت شناسی یافت می‌شود .
  نقاط قوت این افراد داشتن هنر ارتباط و مذاکره بوده و نقاط ضعف آن‌ها بیش از اندازه خوش بین بودن است.
  اگگر علاقمند شدید که نقش تیمی خود را بشناسید همین حالا با استفاده از ارزیابی خود بانا،‌ تست نقش‌های تیمی بلبین را انجام دهید تا به شناخت بهتری از خود دست یابید.

نقش های تفکر محور

 • گیاه: گیاهان در اصل مغزهای متفکر تیم هستند و ایده‌های جالب و بدیع را برای تیم به همراه دارند. تست بلبین در کسب و کار برای شناسایی این افراد بسیار مفید است. این افراد معمولا درون گرا هستند و ترجیح می‌دهند به تنهایی در هنگام توسعه ایده‌های جدید و همچنین ارائه راه‌حل‌هایی برای مشکلات کار کند.
  نقاط قوت این افراد ایجاد خلاقیت و نوآوری بوده و نقاط ضعف آن‌ها حساس بودن نسبت به انتقاد و نادیده گرفتن محدودیت‌ها است.
 • ارزیابی کننده: وظیفه این افراد تجزیه و تحلیل کامل و ارزیابی استراتژیک ایده‌ها است. این افراد بسیار تمایل دارند تا داده‌ها و شواهد لازم را برای در نظر گرفتن مزایا و معایب هر گزینه جمع‌آوری کنند.
  نقاط قوت این افراد استراتژی و تحلیل کردن بوده و نقاط ضعف آن‌ها رهبری ضعیف است.
 • متخصص: این افراد به دانش و تخصص خود در زمینه خاص بسیار افتخار می‌کند. آن‌ها از تخصص خود برای کمک به اعضای تیم و محقق شدن اهداف استفاده می‌کنند و در مورد تمام ملاحظات فنی و همچنین عملی مربوط به تخصص خود به عنوان مرجع عمل می‌کند.
  نقاط قوت این افراد داشتن تخصص در موضوعی خاص بوده و نقاط ضعف آن‌ها تمرکز کردن بیش از حد روی نکات فنی است.

مزایا و معایب نقش های تیمی بلبین

نقش‌های تیمی تست بلبین برای به حداکثر رساندن عملکرد مثبت تیم بسیار مفید و موثر هستند. رهبران می‌توانند با در نظر گرفتن نقاط مثبت و منفی هر فرد از استعدادهای آن‌ها به نحو احسنت استفاده کنند و همچنین همکاری سازنده و خلاقانه را تقویت کنند. تست نقش‌های تیمی بلبین در سطح فردی نیز کمک شایانی به شناحت و ارزیابی خود می‌کند.

اما عیب‌هایی نیز می‌توان از دل تست بلبین در کسب و کار بیرون کشید؛ آن هم این است که نقش‌های مشخص شده برای افراد تیم توسط تست بلبین در گام و درجه اول مربوط به کار مشترک تیم است و مدل بلبین لزوما نحوه عملکرد افراد را در پروژه‌های مستقل توصیف نمی‌کند. این را نیز باید در نظر داشته باشید که نقش‌های تیمی لزوما منعکس کننده شخصیت یک فرد خارج از چارچوب یک تیم نیستند.

بنابراین انتخاب و تصمیم عاقلانه این است که اگر می‌خواهید به عنوان مدیر و رهبر از تست بلبین در کسب و کار استفاده کنید ارزیابی تیمی بانا تیم به شما کمک می‌کند علاوه بر شناخت اعضای تیم خود، نقش‌های تیمی هر یک از افراد را بشناسید و از آن در جهت رشد و توسعه کسب و کار خود بهره ببرید.

اگر رشد و توسعه تیم برای شما اولویت است، پیشنهاد ما به شما گزارش ارزش‌های سازمانی بانا است که به شما کمک می‌کند علاوه بر شناخت ارزش‌های سازمانی خود، ارزش‌های فردی هر یک از اعضای تیم خود را نیز بشناسید.

توسط ارزیابی خود ارزیابی تیمی کشف ارزش‌های سازمانی
نظر خود را بنویسید

این وب سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی ها استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مشکل موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. می‌پذیرم اطلاعات بیشار